TRAMER SONUCU SORGULAMA

Tramer araçların kaza durumu hakkında bilgi alınacak bir hizmettir. Devletin resmi kurumları aracılığı ile sunulan tramer hizmetleri sayesinde araçların kaza yapı yapmadığı, yaptığı kazalarda ne kadarlık bir hasar aldığı görülebilmektedir. Bu açıdan kolay bir şekilde tramer sonucu sorgulama gibi işlemler yapılarak, tramer konusunda gerekli olan bilgilere erişim sağlanabilir.

Tramer sonucu sorgulama yapacak olan vatandaşların online olarak yararlanabileceği bir hizmet bulunmamaktadır. Vatandaşların diğer araç sorgulama gibi konularda online olarak işlem yapabilmesine rağmen tramer sonucu sorgulama konusunda herhangi bir online işlem geliştirilmemiştir. Bu nedenle de tramer sonucu sorgulama yapmak isteyenlerin SMS servislerinden yararlanması gerekmektedir. SMS servisleri Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sunulduğu için kurum tarafından yapılan düzenlemeler doğrultusunda belli bir şekilde mesaj gönderilmesi gerekmektedir.

tramer sonucu sorgulama için yazılacak olan mesajda kaza durumu öğrenilmek istenen aracın plakasının yazılması yeterli olacaktır. Mesajın 5664’e gönderilmesinin ardından sistem tarafından mesaj hemen cevaplanacak ve ilgili plakaya ait aracın hangi kazalara karıştığı belirtilecektir. Yapılacak olan tramer sonucu sorgulama 4 TL ile ücretlendirilerek hatlardan tahsil edilecektir. Bu açıdan vatandaşların hizmetin ücretli olduğunu unutmaması gerekmektedir.

tramer sonucu sorgulama yapmak isteyenler için herhangi bir kriter bulunmamaktadır. Bu açıdan istenildiği kadar tramer sonucu sorgulama yapılarak bilgi alınabilir ve tüm araçlar için tramer sonucu sorgulama yapılabilir