TRAMER KUSUR ORANINA İTİRAZ ETME

Tramer araçların hasarları hakkında oldukça kapsamlı bir şekilde bilgi vermektedir. Bu açıdan zaman zaman bu bilgilerde hata olabilmektedir. Özellikle yaşanan kaza sonrasında hasar oranlarında hata yapılabilmektedir. Bu tür durumlarda vatandaşların yapması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Buna göre tramer kusur oranına itiraz etme işlemleri ile birlikte duruma itiraz dilebilir. Tramer kusur oranına itiraz etmek isteyen kişilerin itiraz konusunda gerekli sebepleri ve belgeleri olması gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak olan itiraz sonucunda kurum tarafından yapılacak olan incelemeler çok daha doğru bir şekilde yapılacak ve kesin sonuca ulaştırılacaktır. Fakat eğer vatandaşların gerekli dayanakları bulunmuyorsa, kurum tarafından yapılacak olan incelemeler için pek sonuç alınması mümkün olmayacaktır.

Tramer konusunda hasar oranlarına bakmak isteyen ya da tramer ile ilgili kapsamlı bir şekilde bilgi almak isteyen kişilerin, tramer sorgulaması yapması yeterli olacaktır. tramer sorgulama işlemlerinin yapıldığı servis olan 5664, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sunulmaktadır. Bu açıdan resmi bir şekilde sunulan tramer sorgulama hizmetlerinden tüm vatandaşların yararlanması mümkündür. Online olarak yapılacak olan bu işlemlerde vatandaşların cep telefonları üzerinden sorgulama yapması gerekmektedir.

Cep telefonlarının mesaj bölümüne araç plakasının yazılması ile birlikte sistem tarafından ilgili araca ait herhangi bir kaza durumunu olup olmayacağı belirlenecektir. Bu sayede kolay bir şekilde bilgiler üzerinden kontrol edilebilir.