TRAMER HASAR KAYDI NASIL SİLİNİR?

Tramer kaydı, araçların yaptığı kazalar sonrasında araç üzerinden yapılan işlemler ile birlikte gerekli kurumları bünyesinde tutulmaktadır. Araçların yaptığı kazaların tutanaklarının tutulduğu tramer sisteminde herhangi bir şekilde kaydın silinmesi mümkün değildir. bu nedenle vatandaşların araçların kaza durumları hakkında silme ya da yok etme gibi bir işlem yapmasına izin verilmemektedir. bu açıdan tramer hasar kaydı nasıl silinir gibi bir sorunun da yanıtı yoktur.

Vatandaşların hasar kaydı silme dışında yapabileceği işlemlerden birisi hasar kayıtlarındaki yanlışların düzeltilmesidir. Bunun için araçlar üzerinden yapılacak tramer kaydı sorgulama sonrasında çıkan sonuçlar incelenebilir. Yapılacak olan bu inceleme sonrasında ise araç kayıtlarında herhangi bir hasarın olup olmadığı kontrol edilmeli ve bu kontrol sonrasında var olan tüm yanlışlar için düzeltme talebinde bulunulmalıdır.

Araçların hasar kayıtları ile ilgili yapılacak olan tüm işlemler Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden yürütülmektedir. Hasar kaydı için ilgili kurumun SMS servisi kullanılmalı ve diğer düzeltme talepleri için ise internet üzerinden oluşturulmuş olan sorgulama ve formlar kullanılmalıdır. Bu sayede herhangi bir sorun yaşanmadan kolay bir şekilde işlemler yerine getirilebilir. Fakat vatandaşların unutmaması gereken önemli bir detay yapılacak olan işlemlerde veya itirazlarda vatandaşlar mutlaka kaza ile ilgili tüm belgeleri ibraz etmesi gerektiğidir. Kanıtlanamayan ya da eksik bir belge ile yapılacak olan başvuruları olumlu bir şekilde sonuçlanması çok düşük bir ihtimaldir.