TRAMER DOSYA SORGULAMA

Tramer araçların kaza kayıtlarının tutulduğu özel bir sistem olarak bu sistem üzerinden tramer ile ilgili sorgulama yapılabilmektedir. Tramer dosya sorgulama bu açıdan araçların kaza bilgilerine ulaşmak için yapılması gereken işlemlerden birisidir. Araç almayı düşünen ya da aldığı aracın eski dönemlerde herhangi bir kaza yapıp yapmadığını öğrenmek isteyen vatandaşlar tramer dosya sorgulama yapabilir. Yapılacak olan tramer dosya sorgulama ile birlikte aracın kaza durumu hakkında kesin bilgi alınması mümkündür. Bu açıdan bu konuda vatandaşlar soru işaretlerini giderebilmek için tramer dosya sorgulama yapabilir.

Tramer Dosya Sorgulama İşlemleri

Tramer dosya sorgulama yapmak isteyen vatandaşların Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sunulan SMS servisinden yararlanması gerekmektedir. SMS servisi aracılığıyla araçlar için sorgulama yaparak tramer bilgileri öğrenebilmektedir. Tramer dosya sorgulama yapmak için aracın plakasının yazılarak 5664’e mesaj atılması yeterlidir. Bu sayede tramer dosya sorgulama yapılmış ve araç hakkında gerekli olan bilgileri de vatandaşın cep telefonuna gönderilmesin için talep yollanmış olacaktır. Mesaj atıldıktan sonra kişilere konu ile ilgili bir mesaj Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından gönderilecek ve bu mesajla tüm bilgiler alınabilecektir.

Tramer ile ilgili gelen mesajda, araçların hangi tarihlerde kaza yaptığı, yapılan kaza durumunda oluşan maddi hasarın ne kadar olduğu görülebilmektedir. Bu açıdan büyük bir kolaylık sağlanmış ve araçların durumları öğrenilebilmiştir.