TRAMER ARAÇ SORGULAMA

Tramer araç sorgulama işlemlerini yapacak olan vatandaşların internet üzerinden yararlanabileceği herhangi bir hesap bulunmamaktadır. Her ne kadar internet üzerinden araç sorgulama üzerine pek çok uygulama hizmete açılmış olsa da tramer araç sorgulama gibi hizmet bulunmamaktadır. Bu nedenle araçların tramer kayıtlarına ulaşmak için cep telefonlarının kullanılması gerekmektedir. Cep telefonları üzerinden yapılacak olan tramer araç sorgulama ile birlikte tüm araçların tramer kayıtlarına ulaşmak mümkündür.

Cep telefonları üzerinden yapılacak olan sorgulamalarda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sunulmuş olan SMS servisinden yararlanılması gerekmektedir. Bunun için tramer araç sorgulama işlemlerinde aracın plakasının SMS olarak 5664 numaralı SMS servisine gönderilmesi gerekmektedir. Yapılacak olan sorgulama sonrasında sistem tarafından plakası gönderilen araç üzerinde herhangi bir kaza bilgisinin olup olmadığı araştırılacaktır. Araştırma sonrasında elde edilen tüm veriler kişilerle paylaşılacak ve araçların kaza durumları hakkında bilgi sahibi olması sağlanacaktır.

Tramer araç sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar belirten şekilde cep telefonları üzerinden kolay bir şekilde sorgulama yapabilir. Avea, Vodafone ve Turkcell tarafından desteklenen bu işlemler için tüm aboneler 4 Türk Lirası işlem ücreti ödemesi gerekmektedir. Aksi halde sorgulama yapılması mümkün olmayacaktır. Yapılacak her sorgulama için ödenmesi gereken 4 TL, direk hatlar üzerinden tahsil edileceği gibi toplu şekilde araçlar için tramer sorgulamasının yapılması da mümkün değildir.