SMS İLE TRAMER SORGULAMA

Tramer konusunda bilgi almak isteyen vatandaşların yapacakları işlemleri SMS üzerinden yapması gerekmektedir. Bu nedenle tramer konusunda yapılacak olan işlemlerde vatandaşların cep telefonlarını kullanması gerekmektedir. Bu sayedeki olay bir şekilde cep telefonları üzerinden SMS ile tramer sorgulama yapılabilir. SMS ile tramer sorgulama konusunda işlem yapacak olan kişilerin hatlarından 4 TL’lik bir işlem ücreti alınmaktadır. Bu nedenle SMS ile tramer sorgulama yapacak olan vatandaşların ücreti alınacağını unutmaması gerekmektedir.

SMS ile tramer sorgulama işlemlerinin yapılması için telefonların mesaj bölümünde araç plakasının girilmesi gerekmektedir. Araç plakası girildikten sonra ise 5664’e mesaj gönderilmesi gerekmektedir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sunulan bu SMS servisinden yararlanmak isteyenler, uygun mesaj şablonlarına göre mesajlarını yazıp 5664’e göndermesi yeterli olacaktır. Bu sayede gönderilen talebe göre gerekli olan bilgiler kişilerin cep telefonlarına yine mesaj olarak atılacaktır. Bu sayede gerek tramer gerekse de diğer korunarak vatandaşların araçlar hakkında kolay bir şekilde bilgiye ulaşması kolaylaştırılmış durumdadır.

SMS ile tramer sorgulama yapmak isteyenler için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi dışında herhangi bir resmi kaynak bulunmamaktadır. Bu açıdan vatandaşların SMS ile tramer sorgulama konusunda işlem yapabileceği tek sistem, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’dir. İlgili sorgulamanın dışında araçlar için diğer sorgulamalar da aynı şekilde yapılabilmektedir.