PLAKASIZ ARAÇ CEZASI

Her aracın kimliği niteliğinde olan plakaların aracın ön ve arka bölümünde nizami biçimde bulundurulması gerekir. Ancak bazı özel durumlar araç sürücülerine farklı uygulamalar gerçekleştirme zorunluluğu yaratıyor. Özellikle karayollarında tescilsiz olan geçici plaka süresinin dolması ve plakası olmadan seyredilmesi halinde trafik cezası uygulanıyor. Trafik ekipleri tarafından plakasız araç cezası uygulaması ile aracın plakasında sorun yaşayan araç sürücülerine ciddi yaptırımlar gerçekleştiriliyor.

Plakasız Araç Kural ve Cezaları

Türkiye’de ‘Karayolları ve Trafik Kanunu’ kapsamında 25.madde uyarınca tescili bulunmadan karayollarında geçici olarak kullanılacak araçların geçici trafik belgelerinin ve geçici tescil plakalarının olmadan trafiğe çıkılması, bu belge veya plakaların başka araçlarda kullanılması veya süresi dolmasına karşın kullanılmaya devam edilmesi durumunda plakasız araç cezası uygulanıyor.

plaka

Plakasız Araç Cezası Sorgulama

Trafik ekipleri veya trafik sistemleri tarafından gerçekleştirilen trafik denetlemeleri esnasında tespit edilen tüm trafik kuralı ihlallerinde uygulanan trafik cezaları internet üzerinden sorgulanabiliyor. Tüm trafik cezaları internet üzerinde yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi web portalındaki ‘Trafik Cezası ve Otopark Sorgula’ ekranından kolaylıkla görüntülenebiliyor. Bu kapsamda plakasız araç cezası sorgulama işlemleri de bu ekrandan kolaylıkla yapılabiliyor. Herhangi bir üyelik veya şifre gerektirmeyen bu ekrandaki plakasız araç cezası sorgulama işlemi için;

-isim
-soyisim
-T.C. kimlik numarası
-doğum tarihi bilgilerinin girilmesi işlemin tamamlanması açısından yeterli olur. Böylelikle plakadan kaynaklı trafik cezasının bulunup, bulunmadığı öğrenilebiliyor.