PLAKADAN TRAMER SORGULAMA

Plaka üzerinden yapılacak sorgulama işlemleri ile birlikte araçlar hakkında pek çok konuda bilgi sağlanabilmektedir. Bu anlamda en çok yapılan işlemlerden birisi plakadan tramer sorgulama işlemleridir. Plakadan tramer sorgulama işlemleri araçların yaptığı kaza bilgilerinin öğrenilmesi için yapılmaktadır ve mevcut sistemde sadece Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin SMS servisi aracılığı ile yapılmaktadır. Bu nedenle vatandaşların plakadan tramer sorgulama işlemlerini yapmak için ilgili kurum tarafından sunulan SMS servisinden yararlanarak ücretli olarak bilgi alması gerekmektedir. Sunulan hizmet sayesinde araçların kayıt altına alınan tüm kaza bilgilerine ulaşılması mümkündür.

Plakadan Tramer Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakadan tramer sorgulama işlemlerinin yapılması için tüm telefon ve operatörlerde geçerli olmak üzere araç plakasının yazılarak 5664’e gönderilmesi gerekmektedir. Gönderilecek mesajın ardından sistem tarafından araç üzerinde kayıtlı olan hasar bilgileri kişilerin cep telefonuna gönderilecektir. Gönderilen mesajlar aracılığı ile araçların plakadan tramer sorgulama işlemleri yapılmış olacak ve kolay bir şekilde kaza bilgilerine erişim sağlanabilecektir. Gelen mesajda aracın hangi tarihte kaza yaptığı, yapılan kaza sonrasında araçta maddi olarak ne kadarlık bir hasar oluştuğu öğrenilmektedir. Bu sayede kayıt altına alınan tüm kazalar için bu şekilde detaylı bir şekilde incelme yapılabilir.

Cep telefonları üzerinden yapılacak plakadan tramer sorgulama işlemler için 4 TL’lik bir ücretin ödenmesi gerekmektedir. Tüm araçlar için sorgulama yapılabileceği gibi her hizmet için ayrı ayrı işlem ücretinin ödenmesi gerekmektedir.