PLAKADAN İSİM SORGULAMA

Plakalar, araçlar hakkında bilgi alınması için önemli sorgulama bilgilerinden birisidir. Bu açıdan plaka üzerinden yapılacak sorgulama işlemleri ile birlikte merak edilen pek çok konu hakkında bilgi alınabilmektedir. Özellikle online olarak sunulmuş olan sorgulama uygulamaları sayesinde araçların cezası, kaza bilgileri gibi farklı konularda işlem yapılabilmektedir. Bu konuda herhangi bir sınırlama olmadığı gibi sadece Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi SMS servisi üzerinden yapılan işlemlerde ücret alınmaktadır. Bu açıdan diğer işlemleri ücretsiz olarak yapabileceğiniz gibi Sigorta Bilgi ve Gözerim Merkezi SMS servisi üzerinden yapacağınız işlemlerde her işlem başında 4 TL’lik işlem ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Üstelik cep telefon hatlarının üzerinden yapılacak olan işlemlerin ücretleri direk hatlar üzerinden tahsil edilmektedir. Bu nedenle de plakadan sorgulama yapacak olan kişiler için bakiyelerin yeterli olmasıdır.

Araçların plakaları üzerinden alınamayacak olan tek bilgi, isimdir. Plakadan isim sorgulama herhangi bir şekilde yapılmamaktadır. Bu açıdan kişiler plaka üzerinden araçların sahiplerinin kim olduğunu, isim ve soy isim olarak öğrenememektedir. Bu işlemler, kişilerin bilgi güvenliği açısından sorgulamaya açılmamıştır. Bu nedenle araçların sahibini merak eden kişilerin bunu online olarak yapacakları Plakadan isim sorgulama ile öğrenmesi mümkün değildir.

Plakadan isim sorgulama işlemleri sadece yargıya ulaşmış ya da resmiyet kazanmış olan işlemlerde, sadece yetkili kurumlar tarafından yapılarak öğrenilebilmektedir. Diğer durumlarda herhangi şekilde Plakadan isim sorgulama yapılamamaktadır.