PLAKADAN ARAÇ HASAR SORGULAMA

Araç plakaları üzerinden yapabilecek bir sorgulama işlemi de araç plakası üzerinden tramer sorgulama olmaktadır. Araç plakaları üzerinde kayıtlı olan hasar bilgilerine plakadan araç hasar sorgulama ile ulaşabilecek olan vatandaşlar bu sayede araçların kaza durumlar hakkında detaylı bilgileri öğrenebilir. Bu konuda yapılacak olan işlemler son derece basit ve kolaydır. Vatandaşların plakadan araç hasar sorgulama işlemlerini yapabilmek için cep telefonlarını kullanması ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden yararlanması yeterli olacaktır.

Plakadan araç hasar sorgulama için telefonların mesaj bölümüne plakanın yazılması ve 5664’e gönderilmesi gerekir. Yapılacak olan bu talep ile birlikte plakadan araç hasar sorgulama işlemleri de yapılmış olacaktır. Yapılan talebin ardından sistem tarafından ilgili plakaya ait hangi kazalar varsa vatandaşlara sunulacaktır. Böylece bilgi almak son derece kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. Plakadan araç hasar sorgulama işlemleri 4 Türk Lirası ile ücretlendirilmektedir. Bu nedenle işlem yapacak olan vatandaşların belirtilen ücreti de karşılaması ve ödemesi gerekmektedir.

Plakadan araç hasar sorgulamanın telefonlar dışında herhangi bir şekilde erişilebilir durumda bulunmaması nedeniyle vatandaşların sadece telefonları kullanması gerekmektedir. Online olarak araç hasar sorgulama gibi bir hizmet oluşturulmamış ve bu konu sadece ücretli seçenek olan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezine SMS servisi kullanıma sunulmuştur.