OTO ÇIKMA PARÇA

Son yıllarda otomobil sektörü çok hızlı bir şekilde dev gibi büyüyen bir sektör olma yolunda yoluna devam etmektedir. Çok çeşitli markalar gün geçtikçe piyasaya çıkmakta ve bu markaların ürettiği araçlar bildiğimiz tanınmış marka araçlar ile rekabet etmeye başlamışlardır. Piyasadaki araçların çok çeşitli modelleri üretilmeye başlanmıştır. Tabi ki bu araçların parça ihtiyaçları da üretilen araç miktarına göre hızla artmaktadır. Piyasadaki bu araçların parça ihtiyaçlarının karşılanması araç üretim sektöründen daha da hızla büyüyen yedek parça sektörünü oluşturmaktadır.

Yedek parça ve araç bakım sektörü aracın üretiminden sonra araca gerekli olan yedek parçaların ve kilometre bakımlarının yapılması da ayrıca kar getiren büyük bir sektör haline gelmiştir. Fabrika bandından son kontrolleri yapılarak piyasaya çıkan her aracın müşteri tarafından satın alındıktan sonra belirli aralıklarla birçok bakım ve yedek parça ihtiyacı olacaktır. Yedek parça ihtiyacını göğüslemek araç imalatı yapan fabrikaların genellikle kapasitelerini aşmaktadır.

Bu nedenle araç sahipleri aracının yedek parça ihtiyacını çoğunlukla oto çıkma parça alarak temin etmektedirler. Oto çıkma parçalar çoğunlukla orijinal olmakta hem de orijinal yedek parçaya göre çok daha ucuz ve uygun olmaktadır. Ancak oto çıkma parça almadan önce piyasayı çok iyi araştırmak gerekir. Araştırma yapmadan parça alırsanız çok daha uygun fiyata alabileceğiniz bir paçayı daha yüksek bir fiyata size satabilirler.

Ayrıca oto çıkma parça kullanarak ülke ekonomisine katkıda bulunmuş olursunuz. Çünkü bu parçalar kullanılmaz ve rağbet olmazsa çoğunlukla çöpe gitmekte ve bu durum ülke ekonomisine zarar vermektedir.

Oysa oto çıkma parçalarını kullandığımız zaman hem yedek parçadan daha ucuza mal edilmekte hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmuş olmaktayız. Avrupa bir aracımız varsa yedek parça ihtiyacımız oluştuğunda yetkili servis bu parçaları için yetkili şirketten istekte bulunacaktır. Yetkili şirkete de aracın üretildiği ülkenin üretim fabrikasından bu parçaları talep edecektir. Bu durumda bu parçalar dış ülkeden geleceği için aracın üretildiği ülkeye para ödemek durumunda kalırız.