OGS BORÇ SORGULAMA

OGS, otomatik geçiş sistemi olarak abonelik gerektiren bir geçiş sistemidir ve araçların OGS şeritlerini kullanmadan önce ilk olarak abone olması gerekmektedir. Abone olmadan yapılacak olan OGS geçişlerinde araç plakaları üzerinden ceza kesilmektedir. Bu tür durularda OGS borç sorgulama ya da OGS ceza sorgulama yapılması yeterli olacaktır.

OGS geçişlerinde hatalı geçiş yapan araç sürücüleri için cezalar belirlenmiş durumdadır. Buna göre OGS cezası alacak olan kişiler, geçiş ücretinin 10 katı bir ücret ile cezalandırılmaktadır. Geçiş ücreti bu nedenle araçların türlerine göre değişmektedir. Geçiş ücreti yüksek olan araçların alacağı hatalı geçiş cezaları çok daha fazla olacaktır. Bu nedenle araç sürücülerinin dikkatli olması gerekmektedir.

OGS cezası alan kişiler için erken ödeme imkanı da bulunmaktadır. Cezanın alındığı tarihten itibaren ya da cezanın kişilere tebliğ edildiği tarihten itibaren en geç 15 gün içerisinde OGS cezası ödenirse, erken ödeme indiriminden yararlanmak mümkün olacaktır. Erken ödeme indirimi % 25 olarak belirlenmiş ve tüm trafik cezaları için geçerli olmuştur. Bu açıdan OGS cezalarında da erken ödeme imkanından yararlanmak mümkündür.

OGS cezasını ödeyen kişilerin aynı zamanda araç için kaçak geçiş yaptığı geçiş için de ücreti ödemesi gerekmektedir. Bu açıdan OGS cezası alan kişiler için 11 kat geçiş ücretinin ödenmesi gerekecektir. Bu ücretin ödenmemesi halinde, kişilerin alacağı cezalar faizler ile birlikte daha da artacak aynı zamanda erken ödeme indiriminden de yararlanılması mümkün olmayacaktır.