MTV HESAPLAMA VE SORGULAMA

MTV, motorlu taşıtlar vergisi olarak, tüm araçlardan alınan bir vergi türüdür. MTV işlemlerinde online olarak işlem yapılması mümkün olduğu için MTV hesaplama ve sorgulama işlemleri ile birlikte kurumlara gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden tüm araç sahipleri işlem yapabilir.

MTV hesaplama ve sorgulama işlemlerinde vatandaşların hem MTV hakkında detaylı bir bilgi alması hem de olası bir borç durumu sorgulanabilir. Sorgulama işlemlerinde MTV’nin resmi olarak sunulduğu GİB üzerinden işlem yapılması gerekmektedir. MTV hesaplama ve sorgulama sonrasında kişilerin MTV ödeme yapması da mümkündür. Bu açıdan MTV hesaplama ve sorgulama kapsamında sadece bilgi alma amaçlı değil, ödeme işlemleri de yapılabilmektedir.

MTV hesaplama ve sorgulama kapsamında yapılacak olan MTV hesaplama işlemleri için araçlar hakkında detaylı bilgi alınması gerekmektedir. Araç tipi, aracın yaşı ve motor silindir hacmi gibi detaylı bilgilerin girilmesinin ardından ilgili araç için ne kadarlık bir vergi ödenmesi gerektiği sistem tarafından hesaplanacaktır. Bu sayede yeni alınan araçlar için ne kadarlık bir vergi ödeneceği kolay bir şekilde öğrenilebilecektir. Bu açıdan MTV hesaplama olarak yapılacak işlemler ile birlikte tüm araçlar için MTV bilgisi alınabilir.

MTV sorgulama ise, araçların MTV konusundaki durumunu göstermektedir. MTV sorgulama yapılarak ödenmeyen MTV’ler için online olarak ödeme yapılabilir.

MTV HESAPLAMA VE SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ