MAĞDUR BİLGİSİ SORGULAMA

Trafikte herhangi bir kaza gerçekleştiğinden kazaya sebebiyet veren kişi karşı tarafı mağdur duruma düşürmektedir. Bu nedenle gerek yasal gerekse sigorta işlemlerinde kaza sonucunda mağdur olan taraf mağdur olarak adlandırılmaktadır. tramer kayıtlarına da bu şekilde geçmektedir. Kazaya herhangi bir suçu olmamasına karşın karışan ve mağdur duruma düşen vatandaşların yaşadığı tüm maddi hasar sigorta firmaları tarafından karşılanmaktadır. Bu açıdan yaşanan maddi ya da manevi mağduriyetlerde sigorta firmaları sigorta şartnameleri uyarınca tüm zararı karşılamakla yükümlü olduğu için kişileri mağdur etmeden bu konuda gerekli işlemleri yapmaktadır. Mağdur olan kişi bu konuda online olarak işlem yaparak sigorta tarafından yapılan işlemlerin takibini gerçekleştirebilir.
Mağdur olan kişiler bu konuda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sunulan işlemlerden yararlanmalıdır. Mağdur bilgisi sorgulama adı ile sunulan hizmetler Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi SMS servisi aracılığı ile kullanıma sunulmuştur. Bu açıdan mağdur bilgisi sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar ilgili konuda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi SMS servisinden yararlanmalıdır.
Mağdur bilgisi sorgulama işlemlerinde vatandaşların cep telefonlarının mesaj bölümüne mağdur yazması ardından bir boşluk bırakarak TC kimlik numarasını yazması ve 5664’e bu mesajı göndermesi gerekmektedir. Gönderilecek olan mesaj sonrasında ise mağdur bilgileri kişilere gönderilecektir. Bu sayede cep telefonları üzerinden yapılacak mağdur bilgisi sorgulama ile birlikte işlemler hakkında kolay bir şekilde bilgi alınabilir.