İNTERNETTEN TRAMER SORGULAMA

Araçların kaza gibi durumları Tramer olarak adlandırılan sistem üzerinden kayıt altına alınmaktadır. Kayıt altına alındığı için sonraki dönemlerde de araçların kaza ile ilgili tramer sorgulaması yapılabilmektedir. Bu konuda bütün vatandaşların işlem yapabilmesi mümkündür. İnternetten tramer sorgulama yapılması için herhangi bir servis bulunamadığı gibi bu konuda cep telefonlarının SMS servisinden bilgi alınması gerekmektedir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından hazırlanmış olan ve vatandaşların kullanımına ücretsiz olarak sunulan SMS servisleri aracılığıyla tramer sorgulama yapılabilmektedir.

İnternetten tramer sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi için herhangi bir uygulama geliştirilmese de vatandaşların tramer sorgulama konusundaki tek seçenek SMS sistemidir. Bu nedenle vatandaşlar herhangi bir operatör fark etmeksizin hatları üzerinden araç plakasını girerek 5664’e mesaj göndermeleri yeterli olacaktır. Yapılacak olan bu talep sonrasında ise ilgili aracın kaza bilgileri kişiye mesaj olarak iletilecektir. Tüm araçlar için yapılabilecek olan bu işlemlerde önemli olan vatandaşların 4 TL olan işlem ücretini karşılayabilmesidir. Kişilerin hatları üzerinden tahsil edilecek olan bu ücret ödenmediği takdirde herhangi bir şekilde tramer sorgulama işlemi de yapılamayacaktır. Bu nedenle sorgulama yapmak isteyen vatandaşların öncelikle bakiye kontrol yapması ve gerektiği hallerde bakiye yüklemesi yararlı olacaktır.

Bakiye kontrolü yapıldıktan sonra belirtilen şekilde mesajın atılması ile birlikte kısa süre içerisinde kaza bilgisi kişilerin cep telefonlarına mesaj olarak gelecektir. Böylece mesaj üzerinden hem bilgi alınması hem de mesajın sonraki dönemler için saklanması mümkün olacaktır. İlgili hizmet, araçlar ile ilgili işlemleri çok kolay bir hale getirmiş durumdadır.