HGS İPTALİ NASIL YAPILIR?

Hızlı geçiş sistemi abonelik sistemine dayanan bir uygulamadır ve hızlı geçiş şeritlerini kullanmak isteyen vatandaşların ilk olarak sisteme abone olması gerekmektedir. Abonelik işlemlerinde vatandaşların pek çok merkezden başvuru yapması ve başvuru ile birlikte sistemden yararlanmaya başlaması mümkündür. Bu  açıdan vatandaşlara kolaylık sağlanmış ve kısa sürede tamamlanan işlemler ile birlikte tüm araç sahiplerinin HGS abonesi olması sağlanmıştır. HGS aboneliği boyunca bakiye yüklemesi yaparak geçiş yapan araç sahipleri bu konuda hem indirimli hem de hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilmektedir. Fakat araçların satılması ya da HGS’nin artık kullanılmayacak olması hallerinde HGS iptali gerçekleştirilebilir.

HGS İptali Nasıl Yapılır?

İptal işlemlerinin yapılabilmesi için vatandaşların PTT’ye bizzat başvuruda bulunması yeterli olacaktır. PTT’deki görevli tarafından alınacak olan iptal başvurusu ile HGS aboneliği için iptal işlemleri başlatılmış olacaktır.

HGS iptali konusundaki en önemli detay ise HGS bakiyesinde bulunan ücrettir. Bu tür durumlarda ise ücret kontrolü yapılarak bakiyenin ne kadar olduğu tespit edilmekte ve vatandaşlara HGS aboneliğinde bulunan ücret iade edilmektedir. Fakat yapılacak olan ödeme, daha sonra yapılmaktadır ve bu nedene kişilerin daha sonra tekrar PTT’ye giderek ücreti alması gerekmektedir.