HGS CEZASI NEREYE ÖDENİR?

17 Eylül 2012 tarihinden itibaren Türkiye’de kullanılan HGS, köprü ve otoyollarda ücretli geçişler için kullanılır. Bu sistem, araç üzerindeki HGS etiketi ile radyo frekansı sayesinde ücret temin eden yaygın bir denetleme yöntemidir. HGS, elektronik bir denetleme gerçekleştirdiği için kaçak geçişleriniz anlık işlemlerle size ceza olarak size yansır ve kısa bir süre içinde bu cezanız tebliğ edilir. HGS geçiş noktasından ücret ödemeden geçtiğinizde ya da HGS kullandığınız halde diğer geçiş sistemi olan OGS’den geçtiğinizde aracınızın plakası üzerinden doğrudan size belirli bir ceza kesilir.

HGS cezası aldığınızda 7 gün içinde HGS etiketinize bakiye yüklerseniz sadece geçiş ücreti sizden temin edilir, süreyi aşarsanız sizden 11 kat olarak bir ceza bedeli alınır. HGS bakiyenize PTT şubelerinden yükleme yapabildiğiniz gibi PTT’nin sitesinden de yüklemeler yaparak ceza yemeden rahatlıkla geçişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ceza yediğiniz takdirde ceza tutarını anlaşmalı olduğunuz bankalardan, PTT şubelerinden veya internet ortamından PTT HGS Müşteri sitesinden öğrenerek ödeme yapabilirsiniz.

HGS cezası için ödeme yapmanız dışında vergi dairesine, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ya da diğer devlet kuruluşlarına müracaat etmeniz gerekmemektedir. Ayrıca internet ortamından kısa sürede HGS cezanızın olup olmadığını 7/24 öğrenebilirsiniz. Ceza ödemeleriniz veya diğer tüm HGS işlemleri hakkında sorun yaşadığınız takdirde HGS Çağrı Merkezi olan 444 11 17’yi arayarak ücretsiz destek alabilirsiniz.