HASARLI ARAÇ SATIŞI

Kaza soncunda hasar meydana gelen araçlar, tamir edilmeden de satılabilmektedir. Bu tür araçlar için yapılacak satışlar, hasarlı araç satışı başlığı altında yapılmakta ve alan kişiler bu konuda önceden bilgi sahibi olduğu için aracın hasarı da detaylı şekilde açıklanmaktadır. Hasarlı araç satışında önemli olan noktalar bulunmaktadır. Bu kapsamda, aracın hasarlı olması nedeniyle fiyatının çok daha altında satılması, düşülen fiyattan daha fazla hasarın olmaması gibi detaylar önemlidir. Ayrıca hasarlı araç satışı ile alınacak aracın, tamir sonrasında herhangi bir performans ve güvenlik açısından sorun yaratmaması gerekmektedir. Aksi halde güvenli bir yolculuk sağlanamayacağı için bu araçların alınması çok uygun olmayacaktır.

Hasarlı araç satışının yapılmasının bir diğer sebebi de araçların parçalanarak ikinci el parça piyasasının canlandırılmasıdır. Ağır hasarlı olan araçların sağlam parçalarının alınarak piyasaya sokulması işlemleri genelde bu işler ile uğraşan tamirciler tarafından yapılmaktadır. Araçlarda sağlam parçaların durumuna göre fiyatlandırılma yapılarak, hasarlı araç satışı gerçekleştirilmektedir. Bu açıdan da hasarlı araç satışı oldukça canlı ve ilgi gören bir sektör olmuş durumdadır.

Hasarlı araç satışı için online olarak açılan internet siteleri de bu konuda işlem yapacak kişilere yardım sağlamaktadır. Yapılacak işlemlerde kişilerin tüm Türkiye genelinde arama yapması ve bu arama doğrultusunda ihtiyaç duyduğu özel bir aracı alması mümkündür. Ayrıca uygun ve ya kelepir araç almak için de bu yönde bir hasarlı araç satışı araması yapılabilir.