HASAR GEÇMİŞİ SORGULAMA

Bir araç sahibi, aracıyla trafiği çıktığı zaman yaşanan herhangi bir kaza durumunda kayıtlar resmi olarak tutulmakta ve bu kayıtlar üzerinden işlemler yürütülmektedir. Bu sayede kaza yapan araçların tüm kayıtları hiçbir şekilde silinmeyerek, devletin ilgili kurumlarının arşivlerinde ve dijital ortamlarda saklanmaktadır. Araç alıp satmak isteyen bir kişi kaza bilgilerine ulaşılmasını engelleyemeyeceği için araç alacak olan vatandaşlar araç hasar sorgulama yaparak hasar geçmişini öğrenebilmektedir. Araçlar için yapılacak olan hasar geçmişi sorgulama işlemleri ile birlikte araçların kaza yapıp yapmadığı öğrenilebilmektedir.
Yapılacak olan hasar geçmişi sorgulama işlemlerinde vatandaşlar için en önemli kriter hasar geçmişi sorgulama işlemlerinin cep telefonları üzerinden yapılması gerektiğidir. Bu nedenle ücretli olarak sunulmuş olan hizmetten yararlanmak için ilk olarak cep telefonlarının mesaj bölümüne girilmelidir. Mesaj bölümüne aracın plakasının yazılması ile birlikte 5664 SMS servisine mesaj gönderilmesi yeterli olacaktır.
Belirtilen şekilde yapılan sorgulama sonucunda hasar geçmişi sorgulama yapılmış olacaktır. Hasar geçmişi sorgulama işlemlerini sonucunda ise kişiye mesaj olarak aracın hangi tarihlerde kaza yaptığı, yapılan kazalarda alınan hasarın ne kadarlık bir maddi zarara yol açtığı detaylı bir şekilde iletilecektir. Mesaj üzerinden yapılacak inceleme ile birlikte sizler de tüm araçlar için kolay bir şekilde hasar geçmişi sorgulama yapabilirsiniz. Yapılacak olan her bir hasar geçmişi sorgulama işlemi için vatandaşların 4 TL’lik bir işlem ücretini de ödemesi gerekmektedir.