EHLİYET SINAV TARİHLERİ VE ÜCRETLERİ

Ehliyet almak isteyen kişilerin sürücü kursları üzerinden yapacağı başvurular sonrasında tüm işlemler sürücü kursları tarafından yapılarak kolay bir şekilde sonuçlandırılacaktır. kişilerin ehliyeti almak için yapması gereken işlem ehliyet için gerekli ücretlerinin ödenmesi ve sınavlardır.

Özellikle sürücü kursları tarafından verilecek olan eğitimler sayesinde iyi bir puan almak oldukça kolaydır. Yazılı sınavlarda sorular her ne kadar zorlaştırılsa da alınan iyi bir eğitim ile birlikte kişiler zorlanmadan kolay bir şekilde ehliyet alma şansına sahip olacaktır.

Kişilerin ehliyet için hem yazılı sınavı hem de direksiyon sınavını geçmesi gerekmektedir. Başarılı süreçlerin ardından ise kişiler ehliyet almaya hak kazanacaktır. Kişilerin ehliyet almak için yapması gereken ödemeler ise resmi olarak açıklanmış ve şu şekilde belirlenmiştir;

Yazılı sınav ücreti: 60

Direksiyon sınav ücreti: 60

Şoförler Odası Sürücü Belgesi Dosyası: 10

Sürücü Belgesi Kart Ücreti: 119

A1, A2, F, H Sınıfı Sürücü Belgesi Harç Bedeli: 126,70

B Sınıfı Sürücü Belgesi Harç Bedeli: 381,70

D, E, G Sınıfı Sürücü Belgesi Harç Bedeli: 636,60

Uluslararası Sürücü Belgesi: 254,40

Kişilerin sınav tarihleri arasında sınava hazırlık süreci bulunmaktadır Bu bakımdan kişilere sınav tarihlerini de yakından takip etmesi,  uygun bir süre içerisinde sürücü kursuna müracaat ederek kaydını yaptırması gerekmektedir.

Her yıl başında 10 yıl içerisinde yapılacak sınavlar detaylı bir şekilde açıklanması ve tarihler belirtilmektedir. Bu bakımdan 2016 yılı içerisinde yapılması planlanan ehliyet sınavları içinde yapılan açıklama şöyle olmuş;

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı – 14 Mayıs 2016

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı – 16 Temmuz 2016

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı – 27 Ağustos 2016

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı – 8 Ekim 2016

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı – 10 Aralık 2016

indir