E DEVLETTEN TRAMER SORGULAMA YAPILIR MI?

Araçlar için Tramer sorgulaması yapmak isteyen kişilerin merak ettiği detaylardan bir tanesi Tramer sorgulamaları e devlet üzerinden yapılıp yapılmadığını devrilen araçlar hakkında herhangi bir şekilde bilgi alınabilmesi mümkün değildir. Üstelik geçtiğimiz dönemlere kadar araç sorgulama olarak sunulan hizmet kullanıma kapatılmış durumdadır. Bu açıdan e devlet üzerinden tramer sorgulama yapılabilmesi mümkün değildir.

Tramer sorgulaması yapmak isteyen kişilerin iki seçeneği bulunmaktadır bu seçeneklerden bir tanesi sigorta bilgi ve gözetim merkezi tarafından sorulan ve SMS servisinin kullanılmasıdır. Bu hizmette kişilerin araç plaka bilgilerini 5664 numaralı SMS servisine gönderilmesi gerekmektedir. SMS gönderildikten sonra plakaya ait tüm kaza bilgileri kişilere mesaj ile gönderilecektir.

Tramer sorgulama yapmak isteyen kişilerin Diğer bir seçenek ise Sigortam 360 adlı internet sitesidir. Sigorta bilgi ve gözetim merkezi tarafından desteklenen bu hizmetlerde kullanıcılar sistemde sorgulama Hakkı satın alınarak sorgulama yapabilmektedir. İnternet üzerinden yapılan sorgulamalar ile SMS üzerinden yapılan sorgulamalar arasında herhangi bir fark bulunmadığı gibi öğrenilecek olan tüm bilgiler aynıdır.

Bu açıdan Tramer sorgulama işlemlerini yapmak isteyenlerin istediği sorgulama ekranına kullanabilmesi ve bilgi alabilirsin mümkün kılmıştır. Kişilerin yapacağı Tramer sorgulamalarda sisteme göre ücretlendirme yapılacağını da unutma olması gerekmektedir. Sigorta bilgi ve gözetim merkezi tarafından sunulan hizmetler de işlem ücreti 5 Türk Lirası olurken Sigortam 360 internet sitesinde bu sorgulama ücreti 4 Türk lirasıdır.