DEĞİŞEN PARÇA BİLGİSİ SORGULAMA

Araçların zaman içerisinde kaza sonucu ya da arıza sonucunda bazı parçaların değişmesi gerekebilmektedir. Parça değişimleri ile birlikte aracın orijinal durumu bozulduğu için yeni araç alacak olan vatandaşlar herhangi bir şekilde değişen parçanın olup olmadığını öğrenmek istemektedir. Değişen parça sorgulama hizmeti üzerinden öğrenilecek bilgiler sonucunda tüm vatandaşlar araçlardaki değişen parçalar hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. Araçlar için değişen parça bilgisi sorgulama yapılması mümkündür. Bu konuda internet üzerinde herhangi bir servis geliştirilmediği gibi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından araçların değişen parçalarının öğrenilmesi amacıyla ve SMS servisi üzerinden hizmet verilmektedir.

Bu doğrultuda araçların değişen parçaları hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi SMS servisini kullanmak zorundadır. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından SMS servisi için belirli mesaj şablonları oluşturulmuş durumdadır ve buna göre mesaj atarak bilgi alınması gerekmektedir. Her bir sorgulama işlemi için farklı bir şablon seçimi yapılmış ve vatandaşların da yapacakları sorgulamalarda bu şablonlara uygun olarak mesaj göndermesi istenmektedir. Eğer siz de değişen parça bilgisi öğrenmek için mesaj üzerinden bilgi almak istiyorsanız bu şablonlara uymanız gerekmektedir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından hazırlanan olan mesaj şablonları değişen araç bilgisi için şu şekildedir.

PARCA 34ABC01 12.1.2015

Belirtilen şekilde 5664’e kısa mesaj olarak göndermeniz yeterlidir. Tüm araçlar için yapılabilecek olan bu sorgulama için her bir sorgulama başına 4 TL işlem ücretinin ödenmesi gerekmektedir.