ARAÇ KLİMA TEMİZLEME NASIL YAPILIR?

Klimalı araçlarda rutin Araç klima temizleme işlemi yapılması gerekir. Yaz ya da kış şartlarında aracın klimasından sağlıklı verim alabilmek için düzenli olarak bakımı yapılmalı ve temizlenmelidir. Araç klima temizleme işlemi için piyasada birçok ürün bulunmaktadır.

Günümüzde ülkemizde bulunan araçların yüzde 15’ i klimalı. Gerçek sürüş konforunu sağlayan klima yazın sıcağın bunaltıcı etkisinden, kışın ise soğuktan sürücüleri kurtarıyor. Her konforun belli bir bedeli var, bu narin cihazlarında düzenli olarak bakımı ve kontrolü yapılması gerekiyor. Hassas bir cihaz olan klima arıza durumunda tamir ettirmek zor oluyor. Çünkü tam yetkili servis bulmak büyük sorun.  Servise gitmeden kendinizi uygulayabileceği yöntemler ile bakımının süresini uzatabilir ve yüksek fiyatlar ödemek derdinden kurtulabilirsiniz. Kendiniz uygulayabileceğiniz basit bakımlardan birisi klima temizleme işlemidir. İçi temizlenen klima daha sağlıklı ve zorlanmadan çalışacağı için yüksek verim almanıza yardımcı olur. Hava kanallarını temizleyerek klimanızın ömrünü uzatabilirsiniz. Klima dezenfekte spreyi ile kanallarının içine üfleyebileceğini kimyasal sayesinde, kanallarda biriken toz hav ve mikrobiyel maddelerden klimanızı arındırabilirsiniz.

Bu işlem için önce basınçlı hava üfleyerek kanalları toz ve artıklardan arındırmanız lazım. Sonrasında uzun aparatı sayesinde dezenfekte spreyini klimanın hava kanallarının en ücra köşelerine ulaştırıp, kimyasalın kanalların her yerine nüfuzu sağlanır. Etki göstermesi için 30 dakikalık bir bekleme süresine ihtiyacınız var. Ardından araç çalıştırılıp tüm kapılar açılarak on dakika boyunca çalışması sağlanır. Bu süre içinde araç içinde bulunmak sağlık açısından riskli olabileceği için araçtan dışarı çıkılır. On dakika sonrasında araç hala çalışır durumda iken, tekrar kanallara sprey sıkma işlemi uygulanır. Sıra ile tüm kanallara bu şekilde kimyasal ulaşması sağlanır. Bu işlemden sonra araç stop ettirilir.  Klimanın yarattığı koku ve bakteriyel durumuna göre aynı işlem bir kez daha tekrarlanabilir.