ARAÇ HACİZ SORGULAMA

2.El araç sektörü gün geçtikçe gelişmekte ve günden güne bu alandaki rekabet artmaktadır. Her türlü aracın günden güne sektörde kendine yer bulmasıyla araç satın alacak kişiler artık daha fazla ayrıntıya dikkat etmek durumunda kalıyorlar. Bunlardan en önemlilerinden birisi ise aracın hacizde olup olmadığının bilinmesi olmuştur.

Günümüz hukuk sisteminde yer alan kanunlara göre, alacaklarının borçlarını tahsil edebilmesinin bir yolu da borçlunun üzerindeki motorlu araçların üzerine haciz koymaktır. Bunu hukuki bir hak olarak talep edebilmektedirler. Gerekli hukuki işlemleri gerçekleştirdikten sonra haciz talebinde bulunan alacaklılar hukukta ‘kaydi haciz’ oluştururlar. Bu hacizle birlikte haciz isteminde bulunulan motorlu aracın yakalanması talep edilmiş olunur. Böylece polis veya jandarmanın trafikle ilgili birimleri aracı trafikte yakaladıkları takdirde muhafaza altına alırlar. Daha sonra bu araçların durumu ilgili icra dairesine bildirilir. İcra dairesi de bu ‘kaydi haczi’ ‘fiili hacze’ çevirir ve alacaklı satış işlemi için başvurabilir. Böylelikle alacaklı borçludan alacağını temin etmiş olur.

Böyle haciz durumları günümüzde özellikle 2.El piyasasındaki araçlarda bulunabilmektedir. O yüzden 2. el araç alırken aracın hacız durumunun sorgulatılması gerekmektedir. Bu sorgulamayı e devlet sistemine giriş yaparak e devlet portalından kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu sorgulama sistemiyle araç hakkındaki tüm bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sisteme giriş yapmak e devlet portalından sitesinden ‘Araç Sorgulama’ işlemini seçmenizdir. Araç haciz sorguma işlemini gerçekleştirmek için linke tıklayabilirsiniz.

ARAÇ HACİZ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ